Aktualności

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Drukuj

grafika-naglowek-niepodlegla2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu. Zachęcamy mieszkańców Gminy Główczyce do zawieszenia flag w tym doniosłym dniu. Zapraszamy również do przybycia na koncert, który odbędzie się 11 listopada 2018 roku w Wiejskim Domu Kultury w Pobłociu.

 

ekoDOPŁATY na wymianę pieca i termomodernizację

Drukuj

Dnia 1 października 2018 roku o godzinie 17:00 w Wiejskim Domu Kultury w Pobłociu odbędzie się spotkanie informacyjne. Zainteresowanych dofinansowaniem serdecznie zapraszamy!

plakat eko dopaty 2

czytaj więcej...

 

 

Wyniki wyborów Samorządowych na lata 2018-2023

Drukuj

Czytaj więcej...

Dożynki Powiatowe już za nami...

Drukuj

2Dziękczynną mszą świętą w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Główczycach, rozpoczęły się powiatowe uroczystości dożynkowe w dniu 9 września 2018 roku. Ksiądz proboszcz Grzegorz Stępień, podziękował rolnikom za ciężką pracę, podkreślając jednocześnie, że uprawa roli to powołanie, dzięki któremu można wykarmić świat. Podniosły charakter mszy nadały tony Orkiestry Dętej Ziemia Lęborska, która po mszy poprowadziła dożynkowy pochód z kościoła na10 dalszą cześć uroczystości, która miała miejsce na stadionie sportowym w Główczycach. Tam, ze sceny dożynkowej gości przywitali Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski oraz Wójt Gminy Główczyce Teresa Florkowska. Gospodarze szczególne podziękowania skierowali do rolników i ich rodzin, doceniając trud ich codziennej pracy. Starostowie tegorocznych dożynek, państwo Zofia i Henryk Makoś z Wielkiej Wsi, przekazali na ich ręce dożynkowy bochen chleba, który został wypieczony z zebranego w tym roku ziarna. Po chwili na scenie pojawili się włodarze gmin powiatu słupskiego, którym również wręczono pięknie wypieczone i przyozdobione dożynkowe chleby. Podzielonym sprawiedliwie chlebem, poczęstowano uczestników dożynek.

 

Czytaj więcej...

Dożynki Powiatowe w Główczycach

Drukuj

1 frontZapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu dożynek powiatowych, które miały miejsce w dniu 9 września br. w Główczycach.

Galeria zdjęć

 

 

 

 

 

UROCZYSTE PRZEKAZANIE SPRZĘTU DLA OSP

Drukuj

logo Ministerstwo

W dniu 30 sierpnia 2018 roku nastąpiło uroczyste przekazanie wyposażenia i urządzeń ratownictwa dla Ochotniczej Staży Pożarnej w Główczycach, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.
Zakup wyposażenia dla OSP współfinansowany był ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Gmina Główczyce zakupiła sprzęt i wyposażenie za łączną kwotę 52.121,20 zł, na którą składała się otrzymana dotacja z Funduszu Sprawiedliwości w wysokości 51.600,00 zł oraz wkład własny gminy w wysokości 521,20 zł.
Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu zakupiono Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny do reanimacji i resuscytacji krążeniowo - oddechowej, który poprawi możliwości szybkiego i skutecznego udzielenia pomocy przedmedycznej, nożyce hydrauliczne do cięcia, umożliwiające wydobycie poszkodowanych zakleszczonych w pojazdach, wysokociśnieniowe poduszki pneumatyczne do unoszenia pojazdów i wydobywania poszkodowanych, zakupiono 2 butle powietrzne do poduszek pneumatycznych oraz zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa poszkodowanym i ratownikom w czasie prowadzenia akcji ratowniczej.
W uroczystym przekazaniu sprzętu udział wzięli przedstawiciele władz Gminy: Pani Teresa Florkowska – Wójt Gminy Główczyce, Pani Joanna Lipczyńska - Sekretarz Gminy oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Główczycach: Pan Witold Szczepański - Wiceprezes - Naczelnik i Pan Ryszard Gawroński – Skarbnik oraz strażacy.

DSC01723  DSC01726

DSC01728

  DSC01736

DSC01742   DSC01737

DSC01745   DSC01749

DSC01755   DSC01759

 

Powiatowe Święto Plonów Główczyce 2018 - mapa parkingów

Drukuj

mapa parking dozynki gm glowczyce 2018

Mieszkańców naszej gminy wyróżniono odznaczeniem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

Drukuj

Maria Purcha z WnukiemMieszkańcy Gminy Główczyce zostali uhonorowani najwyższym cywilnym odznaczeniem Izraela - Dyplomem i Medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Rodzina nieżyjących już Józefy i Jana Gac, odebrała to zaszczytne odznaczenie w słupskim ratuszu w dniu 29 sierpnia 2018 roku. Wyróżnienie przyznane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie wręczyła Pani Anna Azari- obecna ambasador Izraela w Polsce. Odznaczenie odebrała jedyna żyjąca córka państwa Gac – Pani Maria Purcha z wnukiem Brunonem i innymi członkami rodziny, którzy obecnie mieszkają na terenie gmin Ustka i Główczyce. Józefa i Jan Gac przybyli na ziemię pomorską po 1945 roku ze Wsi Pruchnik koło Rzeszowa, gdzie wraz z siedmiorgiem dzieci uratowali troje członków sześcioosobowej żydowskiej rodziny Rozmanów. Ocalona rodzina przez kilka lat ukrywała się na strychu i w piwnicy domu Państwa Gac. Schronienie Rozmanowie opuścili w 1944 roku, a w 1950 roku wyjechali do Izraela.

Czytaj więcej...

Powiatowe Święto Plonów Główczyce 2018

Drukuj

Powiatowe Swieto Plonow 2018 - plakat maly

Czytaj więcej...

Podkategorie

Wiadomości

bip  glowczyce SIP     

                         

logo GAZ SYSTEM         brenna        partnerstwo